Szkliwo

Szkliwo to najmocniejsza tkanka w ludzkim organizmie. Szkliwo pokrywa zębinę, w okolicach korony zęba. Budowa szkliwa to przede wszystkim materia nieorganiczna, jest ona w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu, dzięki takiej materii szkliwo jest twarde i wytrzymałe. Ponad 90% szkliwa to materia nieorganiczna, reszta związków to związki organiczne i woda. Szkliwo powstaje z komórek nabłonkowych.
W rodzajach szkliwa wyróżnić można szkliwo ceramiczne, jest to polewa szkliwa nakładana na wyroby ceramiczne.
Szkliwa ceramiczne składają się z tlenków niemetali i metali, oraz w niektórych przypadkach zawierają śladowe ilości ołowiu, boru, cyny i wapnia.
Chociaż szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką trzeba o nią dbać. Niektórzy ludzie mają słabe zęby, co przekłada się na słabe szkliwo zębów. Trzeba pamiętać, że szkliwo zębów przy szyjce zęba jest najcieńsze, jest to miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń ze strony bakterii. Częste picie kwaśnych, gazowanych napojów, podjadanie słodyczy powoduje, że szkliwo po prostu się rozpuszcza. W małych otworach między zębowych zostają resztki pokarmu, przez co w jamie ustnej tworzy się próchnica.
Również wszystkie zaburzenia mineralizacji niszczą lub zmieniają szkliwo zębów. Można gołym okiem zobaczyć takie zaburzenia, są to brązowe plamki na zębach. Warto także pamiętać o ścieraniu się szkliwa czyli o abrazji, takie uszkodzenia występują ponieważ:

  • większość ludzie nie myje prawidłowo zębów
  • klamra od protezy przylega do szkliwa
  • nawyk obgryzania paznokci i zgrzytanie zębów to następne skutki ścierania się szkliwa
  • szkliwo może zostać uszkodzone na skutek jakiegokolwiek urazu

Aby uniknąć uszkodzenia szkliwa, pamiętajcie o dobrej diecie, właściwej higienie jamy ustnej oraz, aby po każdym posiłku przepłukać jamę ustną nawet zwykła wodą.